LOCAL TALK – LOKAL SAMTALE

Information

Lørdag d. 11. maj kl. 15:00 – 17:00

Mød en nabo!

Gør jer klar til en spændende, lærerrig og hyggelig eftermiddag i HJELMHUSET.

Kom til  LOCAL TALK i Hjelmhuset

Hvem er vi og hvem var vi ?

Ideen er at inviterer en eller flere personer med en lang relation til Hjelm og omegn. Personen vil blive placeret i den nyanskaffede RØDE STOL, for at fortælle deres historie og dele oplevelser af livet, før og nu, i Hjelm og på Møn.  Peter Stuhr vil dirigere samtalen og der bliver mulighed for at stille spørgsmål fra salen. Tanken er at vi kommer til at møde en stribe forskellige personligheder henover årene.Den første gæst i den røde stol bliver: Storbonden Karsten Hansen hvis familie har boet her i Hjelm gennem flere generationer.

Arrangementet er gratis og sker i forbindelse med lørdags-bar:

Baren er åben og serverer øl, vand, vin, kaffe og kage.

Gratis adgang. Kom og bliv klogere på livet i Hjelm.

Del på sociale medier

Dato

11 maj 2024, 15:00

Arrangement type