Den grønne omstilling og vores mad.

Information

Hvordan frembringer vi den gode smag i vores mad ?

Ole G. Mouritsen er dr.scient. og professor emer. i gastrofysik og kulinarisk fødevareinnovation ved Københavns Universitet. Han var leder af Smag for Livet, et nationalt center for smag støttet af Nordea-fonden. Han er valgt medlem af Det Kongelige Danske Videnskabernes Selskab samt præsident for Det Danske Gastronomiske Akademi. Hans forskning omhandler grundvidenskabelige emner såvel som anvendelser inden for bioteknologi, biomedicin og fødevarer. Han har bl.a. udgivet Sushi: Lidenskab, videnskab & sundhed (2006), Tang: Grøntsager fra havet (2009), Umami: Gourmetaben og den femte smag (2011), Fornemmelse for smag (2015), Smagen af jul (2015), Tsukemono: Sprøde grøntsager på japansk (2017) og Blæksprutterne kommer – spis dem! (2018), Grønt med umami og velsmag: Håndværk, viden og opskrifter (2020) og Rogn: meget mere end caviar (2023), de syv sidste titler sammen med kokken Klavs Styrbæk. Han blev i 2016 udnævnt som japansk madambassadør af det japanske ministerium for landbrug, skovdrift og fiskeri.

A person wearing glasses

Description automatically generated
Del på sociale medier

Dato

12 oktober 2024, 14:00

Arrangement type

Foredrag