“Apolonia Apolonia” Filmvisning og Oplæg af instruktøren Lea Glob

Information

STJERNEINSTRUKTØR BESØGER HJELMHUSET

Dokumentar filmen “Apolonia Apolonia” vandt hovedprisen på verdens største dokumentarfestival i 2022 og blev kåret som Nordens bedste dokumentarfilm i 2023. Mød instruktøren Lea Glob og se filmen i Hjelmhuset.

Søndag d. 9. juni kl. 15 – 18. Køb billet 75 kr på Mb pay 363600 mrk foredrag eller køb i døren.

Lea Glob, instruktøren bag sidste års kæmpe succes, dokumentarfilmen Apolonia, Apolonia besøger Søndag d. 9 Juni Hjelmhuset, Hjelmgade 5, 4780 Stege og fortæller om arbejdet med filmen, der tog 13 år at realisere.  Filmen vandt mere end 20 priser, herunder både Robert og Bodil priserne.

Lea Glob fulgte, med sit kamera, den dansk-franske kunstner Apolonia Sokol gennem 13 år. Resultatet blev en helt usædvanligt nær og personlig film, som også skildrer to kvinders spirende venskab og fortrolighed i en formativ periode af deres liv. Den karismatiske Apolonia er nærmest født til at være kunstner. Som barn af en fransk far og en polsk mor kom hun til verden på et teater i Paris og voksede op i byens boheme-miljø, inden hun begyndte at male og uddanne sig som kunstner. Hun boede i en årrække i Danmark. Filmen beskriver Apolonias venskab med den ukrainske aktivist Oksana Shachko fra den feministiske gruppe Femen, der bliver et dramatisk og hjerteskærende vendepunkt. Og vi følger Apolonias stridsomme vej til anderkendelse.

Dokumentarfilmen er blevet til i samarbejde med bl.a Andreas Bøgild Monies, som er filmklipper og instruktør af profession. Andreas har tidligere vist sin kortfilm Skyggebokser i biografen på Møn sammen med Ulrich Breuning. Lea Glob og Andreas er gift og de vil også fortælle om, hvordan det er at samarbejde om en film som Apolonia, Apolonia. 

Filmen vises kl. 15 og efter filmen vil Lea Glob og Andreas Bøgild Monies dele deres erfaringer med publikum. 

VI MØDES I HJELMHUSET

Del på sociale medier

Dato

9 juni 2024, 15:00

Arrangement type

Film & foredrag